Πέμπτη 22 Νοεμβρίου 2012

Μάντσεστερ Σίτι - Ρεάλ 1-1, Άγιαξ - Ντόρτμουντ 1-4

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το 1-1 στο Μάντσεστερ με 10 παίκτες και απέκλεισε την Σίτι, παίρνοντας την πρόκριση μαζί με την Ντόρτμουντ που νίκησε 4-1 τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ και εξασφάλισε την κορυφή

Μάντσεστερ Σίτι - Ρεάλ 1-1

Σκόρερς: 73' πέν. Αγκουέρο / 10' Μπενζεμά
Γήπεδο: "Σίτι οφ Μάντσεστερ", Μάντσεστερ
Διαιτητής: Τζανλούκα Ρόκι (Ιταλία)
Από την εξαιρετική σέντρα του Άνχελ ντι Μαρία από δεξιά ο Καρίμ Μπενζεμά βγήκε μόνος με τον Τζο Χαρτ και πιάνοντας το πλασέ στην κίνηση τον "εκτέλεσε" ανοίγοντας το σκορ για την Ρεάλ στο 10'.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Κριστιάνο Ρονάλντο πλάσαρε περνώντας την μπάλα πάνω τον Χαρτ, αλλά ο Κολάροβ πρόλαβε και έδιωξε πριν περάσει την γραμμή.
Στο 73' ο Άλβαρο Αρμπελόα ανέτρεψε τον Σέρχιο Αγκουέρο στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ισπανό αμυντικό.
Ο Αγκουέρο ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Κασίγιας από τα 11 βήματα και ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας τεράστια ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά και τους "πολίτες" να έχουν παίκτη παραπάνω.
ΣΙΤΙ (3-5-2): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Νάστασιτς, Μάικον, Κολάροβ, Γιαγιά Τουρέ, Νασρί, Νταβίντ Σίλβα, Ντζέκο, Αγκουέρο.
ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Σέρχιο Ράμος, Πέπε, Φάμπιο Κοεντράο, Κεντίρα, Τσάμπι Αλόνσο, Μόντριτς, Ντι Μαρία, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπένζεμά.
*κόκκινη

Άγιαξ - Ντόρτμουντ 1-4

Σκόρερς: 8' Ρόις, 36' Γκέτσε, 41' και 67' Λεβαντόβσκι
Γήπεδο: "Άμστερνταμ Αρένα", Άμστερνταμ
Διαιτητής: Πέδρο Προένσα (Πορτογαλία)
Μόλις στο 8ο λεπτό ο Μάρκο Ρόις άνοιξε το σκορ για τους Γερμανούς στο Άμστερνταμ με κοντινό πλασέ έπειτα από εξαιρετική πάσα του Μάριο Γκέτσε.
Από δημιουργός έγινε εκτελεστής ο Γκέτσε στο 36', όταν και "ταλαιπώρησε" τον Φαν Ράιν και με σουτ στην κλειστή γωνία νίκησε τον Φερμίρ για το 0-2.
Το 3ο γκολ της Ντόρτμουντ ήρθε πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41' με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, ο οποίος πλάσαρε από κοντά μετά την απόκρουση του Φερμίρ σε σουτ του Γκέτσε.
Ο Πολωνός στράικερ σκόραρε ξανά στο 67' με διαγώνιο σουτ από δεξιά, έπειτα από σέντρα και πάλι του Γκέτσε.
ΑΓΙΑΞ: Φερμίρ, Φαν Ράιν, Αλντερβάιρελντ, Μόισαντερ, Μπλιντ, Κρίστιαν Πόουλσεν, Εγιόνγκ Ενό, Έρικσεν, Λουκόκι, Μπούριχτερ, Σιμ ντε Γιονγκ.
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Σβεν Μπέντερ, Γκιουντογάν, Γκέτσε, Γκρόσκροϊτς, Ρόις, Λεβαντόβσκι.