Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2012

ΠΑΟΚ- ΚΟΛΟΣΣΟΣ 68-63

Επιδεικνύοντας την απαραίτητη ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ έφτασε στη δύσκολη νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου στην Πυλαία (68-63). Μεγάλο ατού για το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν η άμυνα που κράτησε στα ρηχά τους φιλοξενούμενους, ενώ στην επίθεση τα κάστανα από τη φωτιά έβγαλαν οι Ντόνι Μακγκράθ, Δημήτρης Χαριτόπουλος και Λάζαρος Παπαδόπουλος.
Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης (6-6) με τις δύο ομάδες να δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα στην άμυνα. Ο ΠΑΟΚ στηρίχθηκε στον Λάζαρο Παπαδόπουλο και στην ικανότητα του να τελειώσει φάσεις μέσα στη ρακέτα και ένα λεπτό πριν το φινάλε
του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε 18-13. Σημαντικός σε αυτό το διάστημα για τους Θεσσαλονικείς ήταν και ο ρόλος του Χαραλαμπίδη που με πέντε πόντους βοήθησε επιθετικά το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου. Οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο (20-17) όμως το συγκρότημα του Μηνά Γκέκου αντέδρασε και με μπροστάρη τον Τσαλδάρη προηγήθηκε 25-22 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Το προβάδισμα του Κολοσσού… εκνεύρισε τους γηπεδούχους που έτρεξαν σερί 9-0 με ηγέτη τον Χαριτόπουλο και προηγήθηκαν 31-25 πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Κουμπούρας (7π.) ανέλαβε να δώσει λύσεις στους Ροδίτες αλλά το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου στηριζόμενο στην τριάδα των Δέδα, Χαριτόπουλου και Χαραλαμπίδη πήρε διαφορά οχτώ πόντων (38-30) για να πάει τελικά προηγούμενο στα αποδυτήρια με 44-33.
Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου (46-41) με τον ΜακΓκραθ να δίνει πολύτιμες λύσεις στο σκοράρισμα. Το συγκρότημα του Μηνά Γκέκου δεν έχασε πάντως την επαφή με το σκορ αφού χάρη στους Καλαμπόκη και Τσαλδάρη μείωσε σε 53-50 για να οδηγηθούμε τελικά στο 56-50 του 30ου λεπτού.
Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου (58-55) με τον Χάτεν να δημιουργεί διαρκώς προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε οι Ροδίτες ισοφάρισαν (58-58) δίνοντας άγρια ομορφιά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της Πυλαίας. Την ύστατη ώρα ο Μακγκράθ έδωσε σημαντικές λύσεις στους Θεσσαλονικείς που προηγήθηκαν 62-58 δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι στο επόμενο λεπτό και οι γηπεδούχοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους έξι πόντους (64-58) απέκτησαν σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη. Το συγκρότημα του Μηνά Γκέκου έκανε την απέλπιδα προσπάθεια μειώνοντας σε 64-61, 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε ξανά την απάντηση και προηγήθηκε 66-61, 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της αναμέτρησης, για να φτάσει τελικά στο ροζ φύλλο (68-63).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 44-33, 56-50, 68-63.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 6, Κασελάκης 3 (1), Χαραλαμπίδης 13 (1), ΜακΓκραθ 14 (1), Θεοδωράκος, Τσαιρέλης 4, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 8, Νικολόπουλος, Καλλές, Χαριτόπουλος 12 (1)
Κολοσσός (Γκέκος): Γεωργαλής, Κουμπούρας 10 (2), Χάτεν 12 (1), Βουγιούκας 2, Καλαμπόκης 13 (1), Ντέντι 5 (1), Ντόλαρντ 4, Λάνγκφορντ 6, Τσαλδάρης 11 (3), Δανάς