Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ-ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 77-71

Η Εφές έκαμψε την αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο που αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Μπουρούση με 77-71 και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση του ομίλου.

Η Αναντόλου Εφές σημείωσε ακόμα μία νίκη για τον τρίτο όμιλο της Ευρωλίγκας, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Μιλάνο με 77-71 και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση του ομίλου.
Οι παίκτες του Οκτάι Μαχμουτί δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, αλλά κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.
Η Αναντόλου Εφές ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της απέναντι στη Μιλάνο. Έτσι κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 20-18, καθώς ο Μαλίκ Χέρστον μείωσε για τους Ιταλούς. Στη συνέχεια η ομάδα του Αντώνη Φώτση θα ανεβάσει την απόδοση της και θα καταφέρει να πάει στα αποδυτήρια με 36-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι θα ανεβάσουν την απόδοση τους και θα καταφέρουν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με 54-52. Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς η Εφές θα καταφέρει να ελέγξει τον αγώνα και να φτάσει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 77-71.
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 27-36, 54-52, 77-71.
Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 5, Βούγιασιτς 29(6), Ερντέν 9, Τουντσερί 2, Σιπ 2, γκόνλουμ 10, Μπατίστα, Σαβάνοβιτς 5, Λούκας 10, Κούτσο 5, Γκιουλέρ.
Μιλάνο (Σκαριόλο): Στίπτσεβιτς 3(1), Χέρστον 14(2), Φώτσης 7(1), Κουκ 2, Τζότι 5, Μέλλι 10, Λάνγκφορντ 15(1), Τζεντίλε 3(1), Χέντριξ 8, Μπαζίλε 4.