Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012

Σαλόν-Άλμπα Βερολίνου 82-87

Στο ντέρμπι του Β' ομίλου, η Άλμπα Βερολίνου πέρασε από τη Γαλλία, νικώντας τη Σαλόν με 87-82 κι έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο TOP-16

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στη Γαλλία, με τη Σαλόν Σαονέ να προσπαθεί αλλά στο τέλος να χάνει το εντός έδρας παιχνίδι από την Άλμπα Βερολίνου η οποία επικράτησε με 87-82.
Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, η Άλμπα Βερολίνου πέτυχε την 3η της νίκη στην Ευρωλίγκα και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στο TOP-16.
Ο αγώνας:
Ένα ελαφρύ προβάδισμα είχε η Σαλόν Σαονέ από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα. Ο Ρας με τρίποντο έγραψε το 20-11 στο 8ο λεπτό, φτάνοντας αισίως τους 10 πόντους. Η Άλμπα μείωσε σε 20-15 με τον Ιντμπίχι στο τέλος του α' δεκαλέπτου.
Μάλιστα, οι Γερμανοί πέρασαν μπροστά στη β' περίοδο, κάνοντας το 29-33 με τον Μιράλες στο 27'. Ο Σιλμπ ισοφάρισε, αλλά τελικά ο Αβντάλοβιτς με 2/2 βολές έγραψε το 33-35 του ημιχρόνου.
Το ντέρμπι εξακολούθησε για τα καλά στο γ' δεκάλεπτο... Η Άλμπα ξέφυγε με 42-47 μετά από καλάθι του Αβντάλοβιτς, όμως οι Γάλλοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους, μείωσαν σε 49-52 και 51-53, ενώ ο Σιλμπ ισοφάρισε σε 53-53 στο 30'.
Η Σαλόν δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα μείωσε σε 80-82 και 82-84, όμως οι Αβντάλοβιτς και Μόρλεϊ ήταν ψύχραιμοι στο τέλος με 3/4 βολές έγραψαν το τελικό 82-87.
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-35, 53-53, 82-87
Σαλόν (Μπενιό): Τσικαμπούντ 7, Λανγκ 5(1), Αμπουντού, Λοβερνιέ 4, Σιλμπ 21(3), Ζαν Μπατίστ 3, Ρας 21(5), Χιούστον, Γουίλιαμς 8, Εφθίμοφ 13(3).
Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Αβντάλοβιτς 11, Σάφαρτζικ 13(3), Τόμπσον 10, Μπάιαρς, Ντέντοβιτς 8, Μιράλες 7, Γουντ 11(2), Ιντμπιχί 16, Μόρλεϊ 11.

Πηγή:sport24.gr