Πέμπτη 22 Νοεμβρίου 2012

Φενέρμπαχτσε - Ολίμπια Λ. 85-68

Εύκολο βράδυ πέρασε η Φενέρμπαχτσε η οποία επικράτησε με 85-68 της Ολίμπια Λιουμπλιάνας, πετυχαίνοντας την 4η φετινή της νίκη στην Ευρωλίγκα

Η Φενέρμπαχτσε πέτυχε την 4η φετινή της νίκη στην Ευρωλίγκα, καθώς επιβλήθηκε με 85-68 της Ολίμπια Λιουμπλιάνας μέσα στην Τουρκία.
Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι επέβαλαν εξαρχής το ρυθμό τους κι έφτασαν τις 4 νίκες στη διοργάνωση, περιμένοντας πλέον το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Καντού.

Σημείο κλειδί για τη νίκη των Τούρκων, τα μόλις 6 λάθη τους, έναντι 14 της Ολίμπια που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της στα ριμπάουντ.

Ο αγώνας:
Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-7 μετά από κάρφωμα του Σάτο στο 6'. Με τους Μπογκντάνοβιτς και ΜακΚάλεμπ, οι Τούρκοι βρέθηκαν στο +10 (22-12) με τη λήξη του α' δεκαλέπτου.
Ένα επιμέρους 11-4 στο ξεκίνημα της β' περιόδου ήταν αρκετό για τη Φενέρμπαχτσε να ξεφύγει στο σκορ με 33-16. Με τον Πρέλτζιτς να κάνει καλό παιχνίδι, η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 18 πόντους (40-22), ενώ ο Ονάν έκανε το 43-24, πριν ο Πέιτζ μειώσει σε 43-26 στο ημίχρονο.
Στην επανάληψη τίποτα δεν άλλαξε... Οι Τούρκοι έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι και η Ολίμπια δεν είχε τις δυνάμεις για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Καραμάν με δύο διαδοχικά καλάθια έκανε το 64-48 στο 30ό λεπτό.
Η διαφορά είχε παγιωθεί στους 20 πόντους στο δ' δεκάλεπτο (76-56), ενώ άγγιξε και τους 27 (!) με σερί 7-0 από τους Μπογκντάνοβιτς και Ονάν που έκαναν το σκορ 83-56.
Τα δεκάλεπτα: 22-12, 43-26, 64-48, 85-68
Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 13, Ονάν 12(2), Ερμίς, Σάτο 4, Μπρέμερ 1, Άντερσεν 8(1), Σαβάς 4, Μπατίστ 6, Καραμάν 7, Μπογκντάνοβιτς 19(1), Πρέλτζιτς 11(1).
Ολίμπια Λ. (Φιλιπόφσκι): Γουότερς 2, Ρούπνικ 2, Πρέπελιτς 6(2), Μπλάζιτς 4, Ράνικο, Σαλίν, Μούριτς 4, Μπέινς 10, Μπάμπνιτς 4, Πέιτζ 23(5), Όμιτς 13.