Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012

Σιένα - Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-87

Η Σιένα έκαμψε την αντίσταση της Μακάμπι Τελ Αβίβ, έκανε σημαντικό βήμα για την τρίτη θέση του ομίλου, ενώ οδήγησε στην δεύτερη διαδοχική ήττα τους Ισραηλινούς.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Σιένα, η οποία με πέντε διαδοχικούς πόντους του Ρες καθάρισε το ματς απέναντι στη Μακάμπι, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 89-87.
Για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική τους ήττα στην Ευρωλίγκα που χάνουν πολύτιμο έδαφος για τη μάχη της πρώτης θέσης του ομίλου.

Η Μακάμπι κατάφερε στα πρώτα λεπτά του αγώνα να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στην Σιένα στην Ιταλία, καθώς θα κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-21. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Μπάνκι θα αντιδράσουν και με τον Μπόμπι Μπράουν θα περάσουν μπροστά με τη λήξη του ημιχρόνου με τρεις πόντους (44-41).
Στην τρίτη περίοδο οι Ισραηλινοί θα... πατήσουν γκάζι και θα βρεθούν στο 300 λεπτό μπροστά με 65-59. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ρες να κάνει ένα ξέσπασμα και με πέντε διαδοχικούς πόντους (87-82) να καθαρίζει το ματς για τους πρωταθλητές Ιταλίας, οι οποίοι έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 89-87.
Τα δεκάλεπτα: 21-23, 44-41, 59-65, 89-87.
Σιένα (Μπάνκι): Κασούν 10, Μπράουν 16(1), Καραρέτο 2, Κάνγκουρ 12(4), Σανικίτζε 2, Ρες 12(2), Όρτνερ 6, Τζάνινγκς 9(2), Χάκετ 13(3), Μος 7(1).
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 4, Τζέιμς 22, Σμιθ 10(2), Χίκμαν 13(1), Ελιάχου 19, Πνίνι 3, Μέντλεϊ, Οχαγιόν 10(2), Σερμαντίνι 2, Τόμας 4, Λάντεσμπεργκ.