Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2012

Παναθηναϊκό: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη απέναντι στον Πανελευσινιακό

Ένα δεκάλεπτο (το 3ο) επιβλητικού μπάσκετ ήταν αρκετό για να δώσει στον Παναθηναϊκό τη νίκη απέναντι στον Πανελευσινιακό με 95-68. Οι "πράσινοι" δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο (42-36), αλλά πατώντας το γκάζι στην επανάληψη δεν είχαν πρόβλημα να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να φτάσουν σε άνετη νίκη. Ο Αργύρης Πεδουλάκης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, με τον 15χρονο Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να αγωνίζεται περίπου έξι λεπτά σκοράροντας πέντε πόντους.
Το τριφύλλι έδειχνε κουρασμένο στο πρώτο μέρος και, παρά την κυριαρχία των Τσαρτσαρή - Λάσμε στο "ζωγραφιστό", αδυνατούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι "σταχυοφόροι" είχαν βρει τον τρόπο να "βραχυκυκλώσουν" την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων και παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τους Παπανικολόπουλο (14π.) και Δεληγιάννη (8π.) πήγαν στα αποδυτήρια όντας κοντά στο σκορ (42-36 στο 20').

Η επανάληψη ανήκε, όμως, ολοκληρωτικά στους "πράσινους", οι οποίοι ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους δεν άργησαν να ανοίξουν τη διαφορά, με τον Μπράμος να είναι και πάλι εύστοχος από την περιφέρεια (4/5τρίπ.).
Το +24 (71-47) του 30ου λεπτού έβαλε ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκη στο παιχνίδι, με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ένας εξ αυτών ήταν και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος "έγραψε" την πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α1 σκοράροντας πέντε πόντους.
Διαιτητές: Γεωργιάδης - Βαρδάλος - Αναστόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-36, 71-47, 95-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 14 (4), Πάνκο 6, Ματσιούλις 8 (1), Άρμστρονγκ 11, Ούκιτς 3 (1), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 15, Διαμαντίδης 8 (2), Κίτσεν 11, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος 5.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 1, Νίκου 6 (2), Παπανικολόπουλος 14 (2), Παπανικολάου 4 (1), Δημάκος, Μαγγουνής 2, Λιακόπουλος 13 (1), Δεληγιάννης 9, Καμπ 7, Τσιάκος 6, Μαντζιώρης 2, Αβραμίδης 4.