Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012

Οι πρωταθλητές Σκωτίας έχασαν στην έδρα

Οι πρωταθλητές Σκωτίας έχασαν στην έδρα τους και πλέον Αμπερντίν, Χιμπέρνιαν βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής

Σέλτικ-Ινβερνές 0-1
(64' ΜακΚέι)
Εύκολο έργο είχε θεωρητικά η Σέλτικ που πριν την έναρξη της αγωνιστικής φιλοδοξούσε να αυξήσει την διαφορά από τους διώκτες της ωστόσο έγινε το αντίθετο καθώς η Ινβερνές με γκολ του ΜακΚέι στο 64ο λεπτό πήρε σπουδαία νίκη στο "Celtic Park" με την Σέλτικ να έχει μια νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Χιμπέρνιαν-Αμπερντίν 0-1
(77' ΜακΓκιν)

Ιδανικά κύλησε η 15η αγωνιστική για την Αμπερντίν καθώς με την νίκη της στην έδρα της Χιμπέρνιαν όχι μόνο έπιασε την αντίπαλο της στην δεύτερη θέση αλλά βρίσκεται πλέον σε απόσταση αναπνοής από την Σέλτικ. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Χιμπέρνιαν να βρεθεί μόνη πρώτη.
Κιλμάρνοκ-Σαιντ Τζόνστον 1-2
(85' Νέλσον/ 31' Ντέιβιντσον, 89' Βάιν)

Με γκολ του Βάιν ένα λεπτό πριν το τέλος η Σαιντ Τζόνστον επικράτησε εκτός έδρας της Κιλμάρνοκ με 2-1 και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους αφού μόλις στο 5ο λεπτό η Κιλμάρνοκ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πασκάλι και στο 31ο λεπτό προηγήθηκε με τον Ντέιβιντσον. Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Νέλσον ισοφάρισε για την Κιλμάρνοκ προσωρινά όμως καθώς ο Βάιν ένα λεπτό πριν το τέλος χάρισε την νίκη στην Σαιντ Τζόνστον.
Ρος Κάουντι-Νταντί Γιουνάιτεντ 1-2
(49' Βιγκούρς/ 52' Ρούσελ, 64' Άρμστρονγκ)
Σαιντ Μίρεν-Νταντί 3-1
(31', 72' Τόμπσον, 87' Ίμρε/ 64' Κονρόι)
Μάδεργουελ-Χαρτς 0-0