Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

Τσεντεβίτα - Ζαλγκίρις 108-106

Την δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα πήρε η Τσεντεβίτα, η οποία νίκησε σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στην δεύτερη παράταση της Ζαλγκίρις με 108-106!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Τσεντεβίτα που επικράτησε στο Ζάγκρεμπ της Ζαλγκίρις Κάουνας με 108-106 στην δεύτερη παράταση.
Αυτή θα είναι και η πρώτη ήττα της Ζαλγκίρις στην διοργάνωση, καθώς μέχρι τώρα μετρούσε πέντε διαδοχικές νίκες.
Η Ζαλγκίρις ήταν καταιγιστική στην πρώτη περίοδο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα εννέα πόντων (19-28). Στη συνέχεια, όμως τα πράγματα άλλαξαν, καθώς οι Κροάτες κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά και να πλησιάσουν τους Λιθουανούς. Με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο έκλεισε στο 39-40 για τους παίκτες του Χοάν Πλάθα.

Στην τρίτη περίοδο, η Τσεντεβίτα συνέχισε να βομβαρδίζει το καλάθι της Ζαλγκίρις, η οποία έχασε την συγκέντρωση της. Έτσι, το το 30ο λεπτό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τους Κροάτες στο +3 (63-60). Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα οι Λιθουανοί θα προσπαθήσουν να αντιδράσουν και να ελέγξουν την αναμέτρηση.
Παρόλα αυτά, η Τσεντεβίτα θα καταφέρει να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ. Έτσι, θα αποσπαστεί με 80-75 και πάλι, προτού ο Μάρκο Πόποβιτς με δύο εύστοχες βολές πετύχει το 80-77. Η Ζαλγκίρις θα περάσει μπροστά με 80-81, ενώ οι διαιτητές θα χρεώσουν με φάουλ τον Μάρκο Τόμας 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Ντάρντεν να ευστοχεί σε 1/2 βολές. Τελικά το ματς έπειτα από τρίποντο του Μπρέισι Ράιτ πήγε στην παράταση (85-85).
Στην παράταση οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο 100-100 με τη λήξη της και όλα κρίθηκαν στην δεύτερη παράταση, όπου οι παίκτες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 108-106.
Τα δεκάλεπτα: 19-28, 39-40, 63-60, 85-85κ.α., 100-100α'παρ., 108-106β'παρ.