Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2012

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός, 113-62

Απλά απολαυστικός!!! Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της ιστορίας του και έχοντας απίστευτο πλουραλισμό, αλλά και... αλτρουισμό στο παιχνίδι του, διέλυσε την Καβάλα με το  εκκωφαντικό 113-62! Οι Πειραιώτες είχαν έξι παίκτες (Παπανικολάου, Πρίντεζη, Λο, Γκετσεβίτσιους, Πάουελ, Περπέρογλου) με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ μοίρασαν συνολικά 35 ασίστ, ισοπεδώνοντας τους αντιπάλους τους.
Καταιγιστικός από το ξεκίνημα ήταν ο Ολυμπιακός, που είχε στο πρώτο 3λεπτο σερί 9-0, ενώ το πρώτο καλάθι της Καβάλας μπήκε στο 4ο λεπτό από τον Γιάννη Γκαγκαλούδη. Ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 7-3 από του γηπεδούχους, που προηγήθηκαν 16-5 στο 5'. Κόλεμαν και Γκαγκαλούδης μείωσαν σε 16-9, όμως οι Παπανικολάου, Πρίντεζης και Σπανούλης έγραψαν το 23-9, ενώ το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 34-14.
Νέα μεγάλη εμφάνιση για τον Κώστα Παπανικολάου
Το τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη έκανε το 43-20 στο 13', ο "Γκάγκα" μείωσε σε 43-22, όμως το 11-0 των Πειραιωτών εκτόξευσαν τη διαφορά στα ύψη (54-22)!!! Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ήταν ό,τι χειρότερο για το συγκρότημα του Δημήτρη Γαλάνη, που είχε αποκαρδιωτική παρουσία κι έτσι το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 67-26!
Η διακοπή του πρώτου ημιχρόνου δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους να χαλαρώσουν, καθώς συνέχισαν να παίζουν φοβισμένα, απέναντι σε έναν καταιγιστικό αντίπαλο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζλωκα διατήρησαν το πόδι στο... γκάζι και προηγήθηκαν με 80-33 στο 27', ενώ η τρίτη περίοδος έληξε 91-39, με τη συνέχεια να αποκτά καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.
Ο Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του, με τον Δημήτρη Κατσίβελη να δείχνει αρκετή διάθεση, παρότι φέτος βρίσκεται μεταξύ... πάγκου και κερκίδας...
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-14, 67-26, 91-39, 113-62
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 2, Λο 12, Σπανούλης 5 (1), Περπέρογλου 12 (1), Σλούκας 6, Μαυροειδής 7, Πάουελ 11, Γκετσεβίτσιους 17 (2), Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 18 (2), Μάντζαρης, Κατσίβελης 9 (1).
ΚΑΒΑΛΑ (Γαλάνης): Πάνος 3, Μανωλόπουλος 13 (3), Στυλιανού, Στεφανίδης 5 (1), Γκράντι 10 (1), Βελισσαρίου 3, Μίτροβιτς 8, Γκαγκαλούδης 9 (1), Κρστέβσκι 4, Κόλεμαν 7, Ίλιεφ.