Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012

Τσέλσι - Σαχτάρ 3-2, Γιουβέντους - Νόρτζελαντ 4-0

Με γκολ του Μόουζες στο 94' η Τσέλσι νίκησε με 3-2 την Σαχτάρ, ενώ η Γιουβέντους πήρε το παρθενικό της τρίποντα με το 4-0 επί της Νόρτζελαντ (videos)

Τσέλσι - Σαχτάρ 3-2

Σκόρερς: 6' Τόρες, 40' Οσκάρ, 94' Μόουζες / 9' και 47' Ουίλιαν
Γήπεδο: "Στάμφιρντ Μπριτζ", Λονδίνο
Διαιτητής: Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο (Ισπανία)
Το πρώτο γκολ του στο Champions League πέτυχε και ο Φερνάντο Τόρες, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό.
Ούτε τελική προσπάθεια δεν χρειάστηκε να κάνει ο Ισπανός, καθώς σε γύρισμα της μπάλας στον Πιατόβ τον πίεσε και με μετά το βολέ αυτή χτύπησε στον Τόρες και πήγε στα δίχτυα του.
Μόνο 3 λεπτά χρειάστηκε για να απαντήσει η Σαχτάρ, καθώς ο Ουίλιαν ισοφάρισε στο 9' με 1-1 με πλασέ μέσα από την περιοχή, έπειτα από την εξαιρετική προσπάθεια του Φερναντίνιο από δεξιά.

Η Τσέλσι προηγήθηκε ξανά στο 40' με γκολ που φέρει ευθύνη ξανά ο Πιατόβ, αλλά το τέρμα ήταν εντυπωσιακό από τον Οσκάρ που σκόραρε για 4η φορά στην διοργάνωση.
Από μπαλιά από αριστερά έβγαινε μόνος ο Τόρες, οι Πιατόβ βγήκε και έδιωξε, όχι όμως στα πλάγια, αλλά το κέντρο, όπου κοντρόλαρε με το στήθος και με καταπληκτικό σουτ σκόραρε από σχεδόν 40 μέτρα.
Η Σαχτάρ απάντησε και την δεύτερη φορά στο προβάδισμα των "μπλε" και αυτήν με τον Ουίλιαν να σκοράρει με κοντινό πλασέ από ασίστ του Σρνα, έπειτα γενικά εξαιρετική ομαδική προσπάθεια.
ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Νταβίντ Λουίζ, Γκάρι Κέιχιλ, Μπέρτραντ, Όμπι Μίκελ, Ραμίρες, Μάτα, Αζάρ, Οσκάρ, Τόρες.
ΣΑΧΤΑΡ: Πιατόβ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Ρατ, Χούμπσμαν, Φερναντίνιο, Αλέξ Τεϊσέιρα, Ουίλιαν, Μχιταριάν, Λουίζ Αντριάνο.

Γιουβέντους - Νόρτζελαντ 4-0

Σκόρερς: 6' Μαρκίζιο, 23' Βιντάλ, 37' Τζοβίνκο, 75' Κουαλιαρέλα
Γήπεδο: "Juventus Stadium", Τορίνο
Διαιτητής: Αλεκσάνταρ Στάβρεβ (Σκόπια)
Ο Κλάουντιο Μαρκίζιο μόλις στο 6ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την "Γιούβε", στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Χάνσεν με κοντινό πλασέ από την σέντρα του Ίσλα από δεξιά.
Ο Αρτούρο Βιντάλ έκανε το 2-0 στο 23' με κοντινό πλασέ έπειτα από λάθος του Χάνσεν, έτσι ο Χιλιανός σκοράρει για 3ο σερί ματς (Κατάνια, Ίντερ).
Το 3ο γκολ των "μπιανκονέρι" πέτυχε ο Σεμπάστιαν Τζοβίνκο στο 37' με εξαιρετικό διαγώνιο πλασέ από δεξιά, ενώ το 4-0 ήρθε στο 75' με κεφαλιά του Κουαλιαρέλα μετά από κόρνερ του Πίρλο και πρώτη κεφαλιά του Μάτρι.
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Πίρλο, Βιντάλ, Μαρκίζιο, Ίσλα, Κουάντουο Ασαμόα, Τζοβίνκο, Μάτρι.
ΝΟΡΤΖΕΛΑΝΤ: Χάνσεν, Πάρκχερστ, Οκόρε, Ρούνιε, Μτίλινγκα, Αντού, Στόκχολμ, Λάουντρουπ, Λόρεντζεν, Τζόσουα Τζον, Μπέκμαν.