Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012

Μπεσίκτας - Μπάμπεργκ 83-72

Αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στον δ' όμιλο έκανε η Μπεσίκτας που νίκησε τη Μπάμπεργκ με 83-72.

Πολύ καλό παιχνίδι έκανε η Μπεσίκτας, η οποία επικράτησε της Μπάμπεργκ στην Κωνσταντινούπολη με 83-72.
Με αυτόν τον τρόπο οι Τούρκοι έκαναν ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στον δ' όμιλο πίσω από την Μπαρτσελόνα που είναι αήττητη μέχρι στιγμής και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
Παρόλα αυτά, οι Γερμανοί πάλεψαν και στο πρώτο δεκάλεπτο δεν άφησαν την Μπεσίκτας να ελέγξει το ματς (18-18), ενώ στο ημίχρονο είχε το προβάδισμα (36-42).

Στην τρίτη περίοδο, όμως οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοση τους και με την βοήθεια του κόσμου τους βρέθηκαν στο +8 (62-54) για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 83-72. Από την Μπεσίκτας ο Κρίστοφερ είχε 20 πόντους και ο Τζέρελς πρόσθεσε 17. Για τη Μπάμπεργκ ο Γκαβέλ ήταν εξαιρετικός, καθώς πέτυχε 21 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-42, 62-54, 83-72.
Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ 7(1), Όζμινρακ, Ακίν 2, Βίντμαρ 10, Φάλκερ 4, Τσέτιν 5(1), Μάρκοτα 13(1), Κρίστοφερ 20(4), Ντάσιτς 5, Χερσέκ, Τζέρελς 17(3).
Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον 2, Γκόλσμπερι 3(1), Νάχμπαρ 7(1), Τάντα 4, Νιούμαν 4, Φορντ 4, Ουίλιαμς 4, Γιάκομπσεν 14(2), Γκαβέλ 21(5), Ζιρμπς 9.