Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Πανελευσινιακός - Ηλυσιακός 96-84

Πανελευσινιακός: Μίλησε... η έδρα, 94-86 τον Ηλυσιακό | onsports.grΈχοντας τα ηνία του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο Πανελευσινιακός ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ηλυσιακού και με το 96-84 στο κλειστό του Περιστερίου πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στη φετινή Α1. Σπουδαία εμφάνιση από τους Παπανικολόπουλο, Λιακόπουλο και Τσιάκο.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά του ο αγώνας καθώς οι δύο ομάδες μπήκαν το ίδιο καλά και σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας. Μάλιστα, ενδεικτικά το σκορ ήταν στο 9-10 στα μισά της περιόδου και στο 22-23 στο τέλος της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Παπανικολόπουλο και Λιακόπουλο να είναι οι βασικοί του «εκτελεστές» ο Πανελευσινιακός πήρε μια διαφορά 7 πόντων ενώ παρά τις προσπάθειες του Ηλυσιακού, διατήρησε τα ηνία και το προβάδισμα, το οποίο στο τέλος του ημιχρόνου έφτασε και
στο 46-38.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, η ομάδα της Ελευσίνας πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 48-38 όμως απαντώντας με ένα σερί 6-0 ο Ηλυσιακός μείωσε στο καλάθι ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στην ισοφάριση με το 52-52. Έκτοτε, το ντέρμπι συνεχίστηκε με το τριαντάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Πανελευσινιακό να διατηρεί έστω και δύσκολα το προβάδισμα με το 60-58.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι καθώς μπήκαν με ένα σερί 7-0 ενώ στο 32ολεπτό έφτασαν και σε διψήφια διαφορά με το 70-60. Από κει και μετά, με τους Παπανικολόπουλο, Λιακόπουλο και Τσιάκο να είναι ασταμάτητοι, ο Πανελευσινιακός έχτισε μια διαφορά ασφαλείας με το 78-63 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη, η οποία ήρθε τελικά με το ταμπλό στο κλειστό του Περιστερίου να γράφει 96-84

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 46-38, 60-58, 96-84

Πανελευσινιακός: Κυριακόπουλος 5, Νίκου 6, Παπανικολόπουλος 18, Καμπ 6, Τσιάκος 16, Δεληγιάννης 6, Λιακόπουλος 24, Δημάκος 2, Παπανικολάου 12.

Ηλυσιακός: Παππάς, Καυκής 1, Αράπης 10, Χατζής 7, Δορκοφίκης 5, Σπανός 6, Σκοτ 15, Τζόουνς 8, Παραγιός 4, Αποστολίδης 13, Χάμπτον 15, Αντωνάκης.