Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

«Άστραψε και βρόντηξε» στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ!

ΚΑΒΑΛΑ - ΠΑΟΚ 70-91
Με επιμέρους σκορ 50-19 (!) στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν σίφουνας από την Καβάλα επικρατώντας με 91-70 στο ντεμπούτο του Δημήτρη Γαλάνη στον πάγκο των γηπεδούχων!
Οι θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης αφού εκτός του ότι σκόραραν με όποιο τρόπο ήθελαν κατάφεραν να «πνίξουν» με την άμυνά τους και τα ατού των γηπεδούχων.
Η Καβάλα με τον Γιάννη Γκαγκαλούδη και τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να μην… χάνουν σουτ ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενη με +10 πόντους (51-41).
Στο δεύτερο μέρος όμως όλα άλλαξαν. Χάτσερ και ΜακΓκραθ πήραν φωτιά επιθετικά, ο Παπαδόπουλος άγγιζε το τριπλ-νταμπλ (15π., 11ρ., 7ασ.) και ο ΠΑΟΚ κράτησε πατημένο το γκάζι.
Η Καβάλα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους προηγήθηκε με 53-44 αλλά σε εκείνο το σημείο ακολούθησε ένα σερί 0-13 από τον ΠΑΟΚ (53-57) που του έδωσε την αυτοπεποίθηση να γυρίσει ολοκληρωτικά το παιχνίδι.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε 27 πόντους και δέχθηκε μόλις 7, ενώ στο 32' το επιμέρους σκορ είναι φτάσει στο 34-7!
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 51-41, 58-68, 70-91
ΚΑΒΑΛΑ (Γαλάνης): Πάνος, Καλαμπάκας 1, Μανωλόπουλος 18 (4), Στυλιανού, Στεφανίδης 3, Γκράντι 6 (1), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 7 (1), Γκαγκαλούδης 20 (2), Κρστέβσκι 2, Κόλεμαν 13, Ίλιεφ
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 22 (6), Κασελάκης 4, Χαραλαμπίδης 5 (1), ΜακΓκράθ 15 (3), θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 2, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 9, Παπαδόπουλος 15 (11ρ., 7ασ.), Νικολόπουλος 2, Καλλές, Χαριτόπουλος 11.