Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012

Παρέμεινε στην κορυφή η Νιουκάστλ (video)

"Μοιρασιά" στο "Γιαν Μπρεϊντέλ"
Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Κλαμπ Μπριζ και Νιουκάστλ στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο πρώτο μέρος.  Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην έφτασαν στο «τρίποντο», ωστόσο αρκέστηκαν στον ένα βαθμό και με οκτώ πόντους στο σακούλι τους διατηρήθηκαν στην κορυφή του 4ου γκρουπ, έχοντας σε απόσταση αναπνοής με ένα βαθμό λιγότερο την Μπορντό, η οποία επικράτησε με 1-0 της Μαρίτιμο στο άλλο
παιχνίδι του ομίλου.
Οι Βέλγοι έχοντας στον πάγκο τους ως υπηρεσιακό τον προπονητή της ομάδας νέων, Φιλίπ Κλεμέντ, αιφνιδίασαν τις «καρακάξες», παίρνοντας αρχικά το προβάδισμα στο 14΄ με τον Τρισκόβσκι, ενώ 5΄ αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με γκολ του Γιόργκενσεν, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ έξω από την περιοχή. Η Νιουκάστλ, παρά το αρχικό σοκ, αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στο 42΄ με τον Ανίτα και ένα λεπτό προτού εκπνεύσει το 90λεπτο, έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2) με τον Σόλα Αμεόμπι.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νιουκάστλ μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να πετύχει την ολική ανατροπή, ωστόσο στο 74’ η προσπάθεια του Καμπαγιέ σταμάτησε στο δοκάρι.
Οι συνθέσεις:
ΜΠΡΙΖ: Γιοργκάτσεβιτς, Χέγκλι, Χούφκενς, Άλμεμπακ, Τζόρντι Φιγκέιρας, Ντονκ, Οτζίτζα-Οφόε (Λαγκρού 81΄), Γιόργκενσεν, Λεστιέν, Τρίτσκοβσκι (Τσιτέ 46΄), Μπάκα.
ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Ανίτα, Γουίλιαμσον (Τέιλορ 59΄), Κολοτσίνι, Ταβερνιέ, Τιοτέ, Μαρβό, Μπιγκιριμανά (Καμπαγιέ 72΄), Σάμι Αμεόμπι (Αμαλφιτάνο 83΄), Ομπερτάν, Σόλα Αμεόμπι.
Τα γκολ: Τρισκόβσκι 14΄, Γιόργκενσεν 19΄ / Ανίτα 42΄, Σόλα Αμεόμπι 44΄