Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Ποιός σου φταίει, Ίντερ; (videos)

Η Ίντερ δεν εκμεταλλεύτηκε τη «γκέλα» της πρωτοπόρου Γιουβέντους μένοντας στο 2-2 με την Κάλιαρι

Στη νίκη επί της Γιουβέντους έχει μείνει η Ίντερ!
Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική οι «νερατζούρι» έχασαν βαθμούς και δεν εκμεταλλεύτηκαν τις «γκέλες» των Γιουβέντους και Νάπολι, μένοντας σε απόσταση 4 βαθμών από την κορυφή.
Η ομάδα του Αντρέα Στραματσιόνι παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Κάλιαρι στο Τζουζέπε Μεάτσα κι έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στους 2 βαθμούς τους πρωτοπόρους «μπιανκονέρι» και να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από τους «παρτενοπέι».
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και στο 10ο λεπτό πήραν προβάδισμα με τον Παλάσιο. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη.

Η Κάλιαρι ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να ισοφαρίσει πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Σάου (43`), ενώ είχε άλλες 3 ευκαιρίες για γκολ τις οποίες απέκρουσε ο Χαντάνοβιτς!
Στην επανάληψη ο Σάου «χτύπησε» ξανά στο 66`, αλλά το αυτογκόλ του Αστόρι στο 82` επέτρεψε στην Ίντερ να πανηγυρίσει έστω τον βαθμό. Αξίζει να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Στραματσιόνι καθώς διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι που δεν καταλογίστηκε σε μαρκάρισμα του Ρανόκια από τον Αστόρι.
Αντίθετα, η Φιορεντίνα επικράτησε άνετα με 4-1 της Αταλάντα κι έπιασε τη Νάπολι στην 3η θέση της βαθμολογίας.