Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2013

Για το στέμμα της Αφρικής!

ΝΙΓΗΡΙΑ – ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ
Τελικός του Κόπα Αφρικα, διεξάγεται  στο «Σόκερ Σίτι». Νοκ αόυτ το ματς, με παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί. Οι δύο φιναλίστ αναμετρήθηκαν και στη φάση των ομίλων, μένοντας στο 1-1. Στον ημιτελικό της, Η Νιγηρία έστησε... πάρτι απέναντι στην ανύπαρκτη άμυνα του Μάλι, ήταν και τυχερή σε κάποιες φάσεις, έφτασε στο 3-0 στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη έκανε συντήρηση δυνάμεων για να παρουσιαστεί όσο το δυνατόν πιο φρέσκια στον τελικό. Η ομάδα του Στέφαν Κεσί θεωρείται το φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου για τρίτη φορά στην ιστορία της. Ο βασικός φορ Εμενίκε χτύπησε, αλλά ξεπέρασε το πρόβλημά του και θα παίξει κανονικά, οπότε δεν υπάρχει το παραμικρό αγωνιστικό πρόβλημα για τους «μαύρους αετούς».

Η Μπουρκίνα Φάσο δέχθηκε γκολ από την Γκάνα στο πρώτο τέταρτο του ημιτελικού, δεν έχασε τη συνοχή της όμως, διατήρησε το πλάνο της και ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο. Πρώτο μέλημα στη συνέχεια ήταν να στείλει το ματς στα πέναλτι, κάτι που κατάφερε, ενώ στη... ρωσική ρουλέτα πήρε την πρόκριση εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών. Η ομάδα του Πολ Πουτ παίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό κι έχει ήδη κάνει την υπέρβαση. Ο εξαιρετικός μεσοεπιθετικός Πιτρόιπα είναι τιμωρημένος (αποβλήθηκε λίγο πριν το φινάλε της παράτασης) και πρόκειται για σημαντική απουσία. Δεν έχουν προκύψει έτερα κενά.